Revysol tuur BASF’iga

BASFi Agricultural Solutions Eesti tiim viis 30.06.2019-01.07.2019 Baltic Agro, KEVILI ning Scandagra meeskonna liikmed Taani Revysol tuurile, mille käigus anti põhjalik ülevaade uuest turule tulevast toimeainest Revysol ning seda toimeainet sisaldavatest toodetest Revytrex ja Balaya.

20190701 083848 LargeKülastasime Aarhus Ülikooli katsekeskust Flakkebjergis. Päeva alustas lühikese ülevaatega Flakkebjergi katsekeskuse vanemteadur Lise Nistrup Jørgensen, kes on ühtlasi ka tunnustatud fungitsiidide spetsialist. Sealne agroökoloogia osakond uurib lisaks mulla- ja agrosüsteemidele ka taimehaiguste- kahjurite ning umbrohtude tõrjelahendusi, samuti toimeainete resistentsuse probleeme ning võimalikke lahendusi. Lisaks tegeletakse ka sordiaretuse, mesilaste haiguste ning tolmeldamisega seotud teemadega. Tegemist on rahvusvahelisel tasandil tegutseva uurimis- ja monitoorimiskeskusega.

Ülikoolil on oma katsekeskus, mida tutvustas meile BASF Agricultural Solutions teraviljatoodete turundusjuht Stefan Ellinger. Katsepõldudel saime näha erinevate fungitsiidide ja ka üksiktoimeainete efektiivsust nii nisu kui odra haigusetõrjel. 

Fusarioos Tiiu Annuk LargeFusarioos Sel hooajal on ka Taanis olnud ilmastikutingimused äärmiselt heitlikud – märts oli sademeterohke, kuid aprill äärmiselt kuiv, samuti on temperatuuride kõikumine olnud väga suur. Taimehaiguste levik on olnud väga intensiivne. Teraviljade õitsemiseaegne vihm soodustas fusarioosi nakatumist. Lisaks on taimehaigustest kohati tõsiseid probleeme nii odra-pruunrooste kui võrklaiksusega ning tugevalt on nakatunud teraviljadel kollane rooste. 

odra pruunrooste Tiiu Annuk LargeOdra-pruunroosteKatsepõldudel nägime vanema generatsiooni triasoolide ja uue põlvkonna toimeainete efektiivsust odra- ja nisuhaiguste tõrjel. Katsetes oli kasutatud nii vanade kui ka uute toimeainete täis- ja poolnorme, jagatud pritsimist nii ühe kui ka mitme toimeainelise fungitsiidiga. Olemas olid kontrollalad, kus haigusi polnud tõrjutud. Kontrollalade nisu ja odra lehed olid tänaseks haigustesse nii tugevalt nakatunud, et rohelist lehepinda enam polnud. Hea oli võrdlus haiguste kaitsel ka ühe toimeaine kohta, mis muidu on valmistootes juba kokku pandud teise/teiste toimeainetega. Mitme toimeaine koos kasutamisel tekib omavaheline sünergia ja parem efektiivsus. Kindel on see, et ühetoimeaineliste fungitsiidide aeg on läbi ning resistentsuse probleeme võetakse järjest tõsisemalt. Töötatakse selle nimel, et tagada ka tulevikus fungitsiidide kõrge efektiivsus. Seetõttu on järjest enam kasutusele võetud mitmetoimeainelisi uusi tooteid, mis aitavad vähendada resistentsete patogeenitüvede teket. Näiteks on mitmete teada-tuntud asoolide efektiivsus nisu-helelaiksuse tõrjel alates 2011. aastast liikunud langevas trendis, olles langenud tänaseks alla 50%-i.

20190701 110054 LargeKokkuvõttes võib aga öelda, et peale tuntud toimeainete lahkumist turult järgneva paari aasta jooksul, ei ole tulevik väga tumedates toonides, kuna Revysoli sisaldavad fungitsiidid näitasid väga häid tõrjetulemusi ja tagasid taimedele väga head füsioloogilised kasvutingimused. Täname BASF Eesti meeskonda meeleoluka ning teadmisterohke külastuse eest.



Kirja pandud koostöös Annika Jõemaa´ga

Tiiu Annuk
Põllumeeste ühistu KEVILI, Agronoom
kevili logo

Vaata pilte siit: