Olukorrast põllul ja herne ning põldoa umbrohutõrje

Seoses kuiva ja kuuma perioodiga on putukad väga aktiivsed. Kindlasti tuleb kontrollida herne ja oapõldudel hernekärsakate arvukust. Lisaks kontrollida suvirapsil maakirpude rünnet. Loe lähemalt: SIIT.

Külmakahjustused ja putukad põllul

Eelmise nädala külm tegi kõikjal Eestis palju kurja. Kahjustustada on saanud eelkõige taliraps, suuremad kahjustused on Lõuna-Eestis, kus taimede kasvufaas oli eespool. Samas ka Põhja-Eesti rannikuäärsetes piirkondades on kahjustused päris märkimisväärsed, eelkõige turvasmuldadel. Paremini on külmadele vastu pidanud heas kasvujõus, hästi toidetud taimed.

Hiilamardikate ja kõdra-peitkärsakate bioloogia ja tõrje

Täna on taliraps õiepungade moodustamise faasis. Loodame, et tänane öökülm väga suuri kahjustusi ei teinud ja raps taastub. Külm ilm on hoidnud ka hiilamardikate aktiivsust tagasi, kuid hoolikal vaatlemisel võime leida õisiku vahele peitunud hiilamardikaid.

Peitkärsakad rapsi ja rüpsi varres

Erakordselt soojad ilmad märtsi lõpus soojendasid mullapinda niivõrd, et esimesed peitkärsakad väljusid talvitumispaikadest. Eelmise nädala jahe temperatuur ja lumi takistas küll nende liikumist, kuid tänased kõrged temperatuurid soodustavad nende aktiivsust ning kohati on nende arvukus ületanud tõrjekriteeriumi.

Taliviljade talvitumine ja olukord põllul, 3.04.2024.a.

Märtsi lõpus, koos kevadpühadega saabusid erakordselt soojad ilmad, muld soojenes, esimesed putukad ilmusid talvitumispaikadest ning kõigil tekkis tahtmine põldudele vaatama minna, kuidas taliviljad on talvitunud. Kuna taimede kasv on veel vaevaline ja lubab külma ei ole see kindlasti lõplik tulemus, aga tänaste teadmiste ja vaatluste tulemusel saame siiski ülevaate anda.