Taliodra haigustest ja varre-peitkärsakas rapsil
Jahe periood vahelduvalt eelneva soojalainega on taliodra taimedel esile kutsunud mitmeid füsioloogilisi kahjustusi (pruunikad laigud), mis on seotud nii temperatuuri kõikumiste kui ernevate toiteelementide puudustega. Lisaks on välja löönud eelneva pehme talve tõttu sügisel nakatunud ning talve jooksul süvenenud haigused. Näha on nii pruunlaiksust, tüfuloosi, äärislaiksust kui odra-leheroostet või pruunroostet. Viimastest tuleb täna põhjalikumalt juttu.

Äärislaiksus (Rhynchosporium commune)
Haigus esineb odral, rukkil ja tritikalel. Haigustekitaja jääb ellu taimejäänustel ja levib orasele peamiselt tänu vihmapiiskadele. Seen säilib taimejäänustel kuni aasta. See võib olla ka seemnetest, kuigi selle faasi tähtsus pole hästi mõistetav, kuna äärislaiksuse tekitaja ei ela mullas hästi.
Jahedad ja niisked tingimused soosivad seda haigust. Märjaga ja 10-18°C temperatuuril arenevad eosed kõrrejäänustel 48 tunniga. Lehtede nakatumiseks on vajalik niiskuse olemasolu ja temperatuur vahemikus 5-20°C, ideaalne 15-20 °C. Temperatuuril üle 22°C on nakatumine väga väike.
Kõrge riskiga tegurid
• Väga varane külv• Vihmane ilm
• Tihe külvikord vastuvõtlike kultuuridega
• Nakatunud taimejäänused, kõrred, varis ja ja seeme
• läheduses nakatunud kultuurid
• Minimeeritud mullaharimine, kus põhk jääb mullapinnale
Soovitused vältimiseks
Kasvatage sorte, mis on äärislaiksusele vastupidavamad, kuid jätkake haiguse jälgimist ka vastupidavatel sortidel. Vältige nakatunud põllukultuuride seemnete kasutamist. Koristage taimejäänused, tõrjuge varis. Vältige tuleks taliviljade väga varajast külvi, samuti suviodral kevadel väga varajast külvi. Vältige liigse lämmastiku kasutamist.Keemiline tõrje.
Enamikel fungitsiididel on hea kaitsev toime. Kuid vähestel on hea raviv toime suure haiguse surve korral. Efektiivne on kasutada asoole segus strobiluriini või SDHI fungitsiididega (Viverda, Variano Xpro, Zantara, Priaxor Power Pack, Elatus Era, Ascra Xpro, Siltra Xpro jt), mis annavad hea aluse haiguse ravimisel. Täiendavaks haiguse tõrjeks lisage segusse morfoliine (Leander, Tango Super, Input, Input Triple jt).Varakevadine pritsimine (T0 – kasvufaas 23-29) on vajalik ainult siis kui vastuvõtlikel sortidel ilmnevad ulatuslikud sümptomid. Haiguse tõrjeks madala fungitsiidi normi kasutamine võib anda tulemuseks 0,2 t/ha lisasaaki.
Kõige olulisem aeg äärislaiksuse tõrjumiseks on T1 prtsimine kasvufaasis 30-32, mis on võrsumise lõpp kuni teise kõrresõlme moodustumiseni, ehkki sel ajal võib haigus võib olla juba kindlaks tehtud.
Leheroosted. Odra-leherooste (Puccinia recondita) odral, Pruunrooste (Puccinia recondita) rukkil, tritikalel

Oranžid kuni pruuni värvi pustulid (läbimõõduga umbes 0,5–1,0 mm) arenevad sageli sügisel varakult külvatud põllukultuuridel. Nakatuvad peamiselt lehed, kuid tugeva nakkuse puhul võivad sümptomid tekkida ka kõrrel, lehetupel ja pähikutel.
Seen saab kasvada ja ellu jääda ainult elusas lehekoes. Talvitub peamiselt varisel ja varakult külvatud põllukultuuridel. Samuti vaheperemeestaimedel näiteks ängelhein, imikas, karukeel, linnupiim. Seen levib õhus levivate eoste kaudu. Haigele taimekoele võivad tekkida tumedad talieosed, mis näitab seene teist arenguetappi.

Kui aga avastate pruunrooste tugev nakkuse hooaja alguses võib see mõjutada saagikust, kuna väheneb fotosünteesiv roheline lehe pind ning võrsumine väheneb.
Nakatumise riski suurendavad: vastuvõtlikud sordid, varane külv, pehme talv, kuum ja niiske ilm, odravaris, kes pakuvad rohelist silda. NB! Nisuvaris ei ohusta otra ja vastupidi.
Keemiline tõrje.
Varakevadine pritsimine (T0 – kasvufaas 23-29) on vajalik ainult siis talvitunud pruunrooste tase on vastuvõtlikel sortidel kõrge.Tavapärane tõrjeaeg T1 prtsimine kasvufaasis võrsumise lõpp kuni teise kõrresõlmeni (faas 30-32) tõrjub tuvastatud haigusi ja annab kaitse järgmise (T2 kasvufaas 39-59) pritsimiseni. Sobib kasutada asoolide ja SDHI segusid (Viverda, Variano Xpro, Zantara, Priaxor Power Pack, Elatus Era, Ascra Xpro, Siltra Xpro jt), mis sobivad ka teste odrahaiguste korral. Tagavad arenevate lehtede hea kaitse. Alternatiivina kasutage segus strobiluriine.
Kokkuvõtteks kasvatage haiguskindlamad sorte, kuid jälgige haiguste leviku taset hooajal. Tõrjuge odravarist rohelise silla eemaldamiseks. Külvake haigusele tundlikukmad sordid veidi hiljem. Vältige liigse lämmastiku kasutamist
Varre-peitkärsakas (Ceuthorrynchus pallidactuylus sün. C. quadridens)

Tänavu on samuti taliraps hästi talvitunud, kuid kuna 2019.aasta sügis oli jahedam, ei kasvanud taimed nii suureks. Loomulikult on ka väga suuri ja võimsaid taimi, eelkõige varajasemad külvid. Eks igaüks saab hinnata ise konkreetset põldu.

Seire ja tõrjekriteerium:

Üldised tõrjevõtted.
Taimejäänuste koristamine, et vähendada võimalikke talvituspaiku. Sügiskünd talvituvate kärsakate hävitamiseks. Viljavaheldus. Rapsi kasvatamine võimalikult tuultele avatud põldudel. Ristõieliste umbrohtude tõrje põllult ja selle lähemast ümbrusest. Kasvuaegne keemiline tõrje. Vastseperiood võib kesta 3-6 nädalat ja see jääb tavaliselt õiepungade moodustamise faasi keskpaigast kuni õitsemise lõpuni. Seega tuleks tõrje teha varem.Kahjurite keemiline tõrje
Kontaktse toimega tooted annavad kiire, kuid lühiajalise efekti tõrjumaks kahjureid. Soovitame lisada lisa märgajat, et kontaktne toode püsiks kauem peal ja läheks lehtede vahele. Varre-peitkärsakate tõrjeks on lubatud kasutada kontaktsetest toodetest Karate Zeon 0,15 l/ha, Kaiso 50 EG 0,15 kg/ha, Fastac 50 0,3 l/ha, Decis Mega 0,15 l/ha, Evure 0,2 l/ha, Mavrik 0,2 l/ha. Kuna teada on, et putukad on muutunud või muutumas resistentseks erinevate püretroidide suhtes, soovitame järgida insektitsiidi kasutamisel rotatsiooni s.t. kasutada erineva toimeainega tooteid.Süsteemse toimega toode varre-peitkärsaka tõrjeks on ainult Proteus OD 0,6-0,75 l/ha. See annab pikemaajalise kaitse kahjurite vastu, tavaliselt on see kuni kaks nädalat, paljuski sõltub taime kasvukiirusest ja kasutatud kulunormist.
Tiiu Annuk
Põllumeeste ühistu KEVILI
Agronoom
