KEVILI ringkäik koduaias
Vaata videod siit (LINK)
Loe kahjustajate kohta lisainfot siit:
Õunapuu-õielõikaja (Anthonomus pomorum)

Tõrje. Tüvede puhastamine korbast, et vähendada noormardikate suviseid peitumisvõimalusi. Võraaluse pinnase ümberkaevamine ja varisenud lehtede riisumine ning põletamine talvituvate noormardikate hävitamiseks. Kevadel varahommikul puudelt tardes olevate mardikate maharaputamine ning hävitamine. Kevadel jõupaberist püünisvööde asetamine ümber tüve, et püüda üles ronivaid valmikuid. Pruuniks värvuvate õiepungade ära noppimine ja hävitamine enne kui sealt väljub noormardikas.
Õunapuu-võrgendikoi (Yponomeuta malinellus)

Tõrje. Röövikutega võrgendipesade puudelt eemaldamine ja põletamine. Kõrgemal asetsevaid võrgendipesi võib maha uhtuda tugeva veejoaga. Feromoonpüüniste ülespaneku ajastamine isasputukate eksitamiseks ja liimilemeelitamiseks just liblikate paaritumise ajaks. Pritsimine biopreparaadiga NeemAzal T/S kahjustuse alguses ning kordamine nädalase intervalliga. Hiljem kaitseb võrgend pritsimisvedeliku eest.
Õunamähkur (Cydia pomonella)

Tõrje. Puutüvede ja okste puhastamine korbast, et vähendada vastsete talvitumisvõimalusi. Taimejäänuste ning umbrohu eemaldamine. Puude pritsimine liblikate lendluse ajal repellentsete taimeekstraktidega (soolikarohi, puju, koirohi). Püünisvööde (kuni 15 sm laiused jõupaberi ribad) asetamine ümber õunapuu tüvede, et püüda röövikuid, kes maapinnalt suunduvad puu tüvele ja võrasse talvituma. Sügisel püünisvööde mahavõtmine ja põletamine. Feromoonpüüniste abil liblikate arvukuse prognoos, tõrjekriteerium on 5 õunamähkuri liblikat püünise kohta nädala jooksul. Ussitanud õunte maharaputamine ning kohene ärakorjamine, et röövikud ei jääks aeda talvituma.
Tiiu Annuk
Põllumeeste ühistu KEVILI, agronoom
