Talirapsi suurim oht- limused!

Kuna koristusperiood on viibinud saab tänavu tänavu suur osa varajasi talirapsi külve maha peale ristikut või rohumaad. See tähendab aga seda, et oht limuste (teod ja nälkjad) ründeks on väga suur.


Nälkjate kahjutus talirapsil Tiiu Annuk LargeNälkjate kahjutus talirapsilTavapäraselt külmal talvel enamus täiskasvanud nälkjatest hukkub ning talve elavad nad üle noorloomade või munadena. Teod, kelle eluiga on pikem kui nälkjatel peavad üsna hästi kevadeni maasse kaevununa vastu, kuid tõenäoliselt polnud neil üldse talvitumisega probleemi. Lisaks oleme kindlasti kõik kuulnud ka aedasi ründavatest lusitaania teetigudest, kes võõrliigina võivad rännata ka põldudele. Kindlasti on raps neile sobiv maiuspala. Lusitaanlane oluliselt agressiivsem, kui meie kohalik liik, seega jälgige põlde ja võtke kõik meetmed tarvitusele kui olete külvanud asulalähedastele põldudele või märkate kuskil seda liiki.

Nälkjate kahjustus Tiiu Annuk LargeNälkjate kahjustus rapsilTerve hooaja on rohumaadel saanud nälkjad ja teod segamatult paljuneda ning ka külvieelne harimine ei hävita neid täielikult. Väga oluline on kaitsta taimi limuste eest, kui taimed on idanemas ja kohe pärast idanemist, sest siis on tehtud kahju suurim. Kuna ristiku ja rohumaa puhul on kahjurid üle kogu põllu laiali, siis esmane tunnus on, et teatud kohtadest põllul raps ei tärka ja hävitatud piirkond laieneb kiiresti. Tulemuseks on suured tühikud põldudel või lausa taimedest hävitatud põllud. Limuste oht on väiksem kui enne talirapsi külvi hoiti põldu mustkesana.

nälkjad teraviljaseemneid maiustamas LargeNälkjad teraviljaseemneid maiustamas (foto: Jaak Täkker)Lisaks on limuseid rohkem nendel aladel, kus viljeldakse minimeeritud harimist ja kõrdekülvi, kuna pinnast liigutatakse vähem ja nälkjatel on paremad ellujäämisvõimalused. Soodsad varjevõimalused on eelkõige taimejäänuste all, kuna muld ei kuiva nii kiirest ära, samuti ei hävitata nende mune mullatükikeste alt. Praktika on näidanud, et ka küntud aladele pole limustest pääsu.

Nälkjate suhtes pole kaitstud ka taliteraviljakülvid. Teraviljadele on kõige suuremaks ohuks, kui nälkjad kahjustavad idanema hakkavat, niiskusest paisunud seemet. Neile meeldib toituda seemne sisust, idust ja noortest arenevatest juurtest. Suuremad kahjustused tehaksegi enne tärkamist. Hilisemas faasis võivad limused toituda taime lehtedest ning hävitada kasvukuhiku.

Kontroll

Hindamaks nälkjakahjustuste riski on soovitav kasutada peibutussöötmist, kui mullapind on niiske. Normaalseks töötlusmeetodiks on puistata molluskitsiide segatuna peibutuseks ning seda on kõige parem kasutada pärast külvipinna ettevalmistamist, kuid paar päeva enne külvi. Peibutussööta võib segada ka seemnetega. Seire tegemiseks sobib kas spetsiaalne matt samuti käepärased vahendid nt niisked kapsalehed vms panna põllule hunnikusse, hea oleks katta veel niiske papiga ning hommikul vaatama minna, kas keegi on kogunenud sinna alla.

Tõrjevõtted

nälkjate graanulid talirapsipõllul LargeNälkjate tõrjegraanulid talirapsipõllulVastavalt taimekaitsevahendite registrile on põllumajanduslikel aladel kasutamiseks lubatud tigude ja nälkjate tõrjeks raudfosfaati sisaldavad preparaadid nt Ironmax Pro või Sluxx HP, kulunorm mõlemal tootel 7,0 kg/ha (0,7 g/m²). Raudfosfaati sisaldav preparaat on söötmürk. Pärast toote allaneelamist sekkub raudfosfaat teo seedetraktis kaltsiumi metabolismi, tigu katkestab otsekohe söömise ja sureb 3–6 päeva hiljem. Samuti võib kasutada tooteid mille toimeaineks on metaldehüüd nt Lima Oro, kulunorm 7,0 kg/ha. Puhas metaldehüüd toimib tigudele nii vahetu kontakti kui ka soolestiku kaudu. Peamine on siiski ärritav toime, mis põhjustab tigudel massilise limatootmise. Dehüdratatsioon võib kesta vähemalt päeva või rohkemgi. Kui selle aja jooksul sajab vihma või on ööd kasterikkad, taastuvad teo veevarud täielikult. Metaldehüüdid lagunevad päikese käes ja seetõttu tuleks neid kasutada varjulistes kohtades. Paremaid tulemusi saadakse niiskel õhtul, millele järgneb kuiv soe päev.

Raudfosfaat on võrreldes metaldehüüdi toimeainetega toodetega ilmastikukindlam. Siiski tuleb vältida kasutamist, kui on oodata tugevat vihma, sest see võib vähendada graanulite toime tõhusust.

Tavaolukorras toimib tigudele hästi ka lubi, kuna see kuivatab teo jala all oleva lima ning tigu sureb veepuudusesse. Samamoodi toimivad ka väetised (lämmastik ja fosforväetised), kuid vihm võib saada toimimisel takistuseks.

Taimekaitsevahendit tuleb kasutada ainult vajadusel, rakendades ohutusvõtteid ning järgides kasutuspiiranguid.

Tiiu Annuk
Põllumeeste ühistu KEVILI, agronoom
kevili logo