KEVILI põllujalutus pildis 3. osa

Sisu:
1. Talirapsides (ka talirüpsides) – boor, varre-peitkärsakate ja hiilamardikate seire ja tõrje, kasvureguleerimine.
2. Taliteraviljades umbrohutõrje, esimene kasvureguleerimine ja kevadiste võrsete arengu soodustamine. Sõltuvalt sortidest on võrsepungad ja võrsed võrsumissõlmes hästi arenenud.

Vaata Põllujalutus Pildis siit (LINK)


Kesalill Large MediumTalvitunud kesalill rapsiga konkureerimas, kevad 2021.a.Täna on tulnud kõnesid rapsi umbrohutõrje kohta, et põllus või ääreringil on kesalille. Siis seda saab tõrjuda Lontreliga. Lontreli saab kasutada hiljemalt kuni esimeste kroonlehtede kollaseks minemiseni, AGA nii kaua ei tasu oodata. Nüüd lubab soojemaks minna ja saabub klopüraliidi toimeaine (Lontrel) efektiivseks toimimiseks piisav temperatuur (>+12°C). Raps hakkab kiirelt kasvama ja lehed varjavad lihtsalt umbrohud ja te ei saa piisavat tõrjeefektiivsust.

Kellel on põllus virna, siis Lõuna-Eestis Galera-t ega Barca 334 SL ei saa kasutada, kuna õienupud on näha. Võimalus on kasutada Korvetto-t. Seda saab kasutada kuni kasvufaasini BBCH 50 ehk kuni rohelised õienupud jõuavad leherosetist kõrgemale ära tulla. Hetkel sellesse faasi raps jõudnud veel pole.

Esimese kõrresõlme faas MediumEsimese kõrresõlme faas - kui võrsumissõlme ja esimese sõlme vahe on üle 1. cm on taim esimese kõrresõlme faasis ehk kasvufaas 31.Stabilani/CCC kohta on viimastel päevadel aktiivsemalt küsitud. Taliotradel pole need tooted registreeritud. Talinisudel saab enamasti Stabilan 750 SL kasutada, sest enamus põlde on täna võrsumisfaasis ja ka kindlasti järgmise nädala keskpaigas. Lõuna-Eestis varajasemad külvid varajaste sortidega nädala lõpus võivad olla kõrsumises. Lõigake siis kõrsi lahti ja määrake kasvufaas! Kuna kevadised võrsed on pungade või võrsete näol võrsumissõlmest olemas, siis on nende välja tulekuks oluline kõrgemate temperatuuride saabudes peavõrse kasvu veidi tagasi hoida.

Kui talinisu kasvufaas läinud võrsumisfaasist kõrsumisfaasi (nagu videos), siis Stabilan 750 SL/CCC –d sellel ajal enam üksi kasutada ei saa. Saab hiljemalt esimese kõrresõlme faasis teha segus Moddus 250 EC või Moddus Start 0,2-0,25 l/ha + Stabilan 750 SL 0,5 l/ha. Põhjus selles, et väiksema normi kasutamisel kõrsumise faasis toode ei reguleeri kasvu ja kui suurendame normi vähemalt 1,0 liitri juurde, võib kõrsumise faasis talinisu saagikust oluliselt negatiivselt mõjutada. Vähendada välja arenevate terade arvu peas ja vähendada mahukaalu. Kõrsumise faasis on kasutamiseks ohutumaid tooteid. Talirukkil saab kõrsumise alguses Stabilan 750 SL väga hästi kasutada.

Talioder2021 MediumTaliodra lehtedel füsioloogilised laigud, 2021.a.Taliotrade lehtedele on kohati rohkel lööbinud laike. Kõik need pole haigused. Antud pildi juures on enamasti tegemist füsioloogiliste laiksustega. See on kasvutingimustest tulenev häire (jahedad temperatuurid, öökülmad, kohati ka niiske muld). Sellised lehed on oluliselt vastuvõtlikumad haigustele. Sellepärast tasub taliodra põldudel, mis näevad pildil olevatega sarnased välja, kasutada ka järgmisel nädalal fungitsiidi. Oht on sellistel taimedel nakatuda jahukastesse ja võrklaiksusesse oluliselt suurem. Ja kes kasutab jahukaste tõrjel Flexity-t, siis see toode tahab kindlasti saada ennetavat kasutamist. Flexity laiksusi ei tõrju. Selleks on vaja lisada teisi tooteid. Talioder vajab mangaani oluliselt rohkem kui teised teraviljad, siis ka selle kasutamiseks on viimane aeg. Varem polnud see külma ilma tõttu võimalik.
Esimesed suviviljad tärganud MediumEsimesed suviteraviljad on ka tärganud. Näiteks 15-17.04. külvatud kaerad tärkasid alles paar päeva tagasi.


Tiiu Annuk & Mart Martis & Meelis Värnik
kevili logo