KEVILI Põllujalutus Pildis 9. osa

Sisu:
1. Talirapside kasvureguleerimine. Hinnata taimede suurust – lehtede arvu, juurekaela läbimõõtu, taimiku tihedust.
2. Taliteraviljade sügisene umbrohutõrje.
3. Taliodra haigusetõrje.

Vaata Põllujalutus Pildis siit (LINK)


Juhime tähelepanu järgmistele punktidele
1. Talirapside kasvureguleerimine.
Sellel aastal on olulisel määral hiliseid külve. Külvid, mis on enamasti tehtud peale 18. augustit (kuni septembri esimeste päevadeni välja), on nii väiksete taimedega, kus üldiselt nüüd lähiajal kasvureguleerimist ei teeks. Põhjus selles, et tagada hea talvitumine ja järgmise aasta hea saagipotentsiaal, on vaja kasvatada suurem taim, millel oleks lehtede arv ~8, juurekaela läbimõõt samuti vähemalt 8 mm. Sellistel taimedel on sügavale ulatuv juurekava ja lehtede kaenlas korralikult välja arenenud külgharude pungad, mis tagavad talvitumisel ja kasvuperioodil ekstreemsemaid olusid paremini.

raps 4 lehte põllujalutusJuuresolevalt pildilt on näha, et mõlemal taimel on 4 pärislehte, aga taimed on erineva suurusega. Vasakpoolseid taimi mina isiklikult täna reguleerima ei läheks, vaid laseks kasvada. On kohati jahedate temperatuuridega sellistele taimedele liiga tehtud, kus noored lehed on saanud tugevalt öökülmade ja kasvuregulaatori kombinatsioonis kahjustada. Pigem laseks kasvada, kuna nii väikestel taimedel kasvukuhikud nii kiirelt venima ei hakka (kui pole liiga tihe külv) ja reguleerida vajadusel hiljem. Kui täna oleks septembri algus, siis oleks vasakpoolseid taimi õige esimest korda reguleerida olnud Toprex 375 SC või Orius 250 EW või Folicur´iga, kuna septembrikuu kasv oleks veel ees olnud.

2. Taliteraviljades teha umbrohtude seiret ja vajadusel teha sügisene umbrohutõrje.

võrklaiksus taliodral 20.09.21 MediumVõrklaiksus taliodral 20.09.2021.a.3. Eelkõige taliotrades jälgida haiguste levikut, et nende esinemisel õigel ajal tõrjega pihta saada. Tiiu kirjutas KEVILI kodulehel haigustõrjest ka veidi pikemalt (LINK).

TULETAN ENDISELT MEELDE, ET KES ON KASUTANUD BELKAR´it. Enne ja peale Belkari kasutamist ei tohi vähemalt 7 päeva ühtegi muud pritsimist teha, k.a. boor. Ajalise faktori rikkumisel võib rapsi taimi kahjustada ning seda märkab alles kevadel! Sellest on mitmeid kordi küll juttu olnud, aga ikka on jäänud kohati see tähelepanuta.

Kommenteeris, Meelis Värnik

Tiiu Annuk & Mart Martis & Meelis Värnik
Põllumeeste ühistu KEVILI
kevili logo