Talirapsi haiguste tõrje ja kasvureguleerimine


Tänu vihmale, mida on loodetavasti saanud viimastel päevadel, suur osa Eestimaast, hakkavad nii taliraps kui- rüps jõudsalt kasvama. Hoogsalt hakati talirapsis tegema nii kaheiduleheliste kui ka kõrreliste umbrohutõrjet. Lisaks on vaatamata kuumusele ja kuivale esimesed rapsikülvid nii suureks kasvanud, et vajavad juba nii haiguste tõrjet kui kasvureguleerimist. nälkjate graanulid talirapsipõllul LargeNälkjate graanulid talirapsipõllul.Tänaste kõrgete temperatuuridega ei tohi ära unustada ka kahjureid. Olenemata möödunud ilmastikust on nälkjad olnud aktiivsed, samuti erinevad kahjurputukad. Tuleb meeles pidada, et igasugused haigused ja kahjurid nõrgestavad taimikut enne talvituma minekut. Sügisese taimekaitsetöö eesmärk on hoida taime heas kasvujõus ning kahjuritest ja haigustest vaba.

valgemädanik3 MediumValgemädanikku nakatunud raps, varres mustad sklerootsiumid.Haigustest tuleb erilist tähelepanu pöörata eelkõige sügisel nakatuvatele haigustele nagu mustmädanik ehk fomoos (Phoma lingam, Leptospaeria maculans), mis tekitab rapsil juurekaela- ja varremädanikku. Samuti tsülindrosporioosile (Pyrenopeziza brassicae, Cylindrosporium concentricum), mille haigustunnused on meil tavaliselt kevadeti näha. Lisaks võib taliraps sügisel nakatuda ka kuivalaiksusesse (Alternaria brassicae) ja tõusmepõletikku (Phoma lingam). Haigused, mis levivad mulla kaudu on ristõieliste nuuter (Plasmodiophora brassicae) ja vertitsilloos (Verticillium longisporum). Viimastel aastatel on vertitsilloosi nakatumine märkimisväärselt suurenenud. Vertitsilloos on eelkõige nn. nn. tüüpiline viljavaheldushaigus, kus taimed võivad nakatuda juba pärast tärkamist, kuid haigus püsib taimes kaua aega varjatult. Haigus levib mulla kaudu, samuti põllutööriistade ja masinatega. Üheks vertitsilloosi leviku põhjuseks peetakse ka liiga tihendatud mulda. Seega on väga oluline tagada rapsi taimedele head kasvutingimused

vertitsilloos LargeVertitsilloosi haigustunnused.Haigustesse nakatumise ulatust ja ohu tõsidust saab iga kasvataja ise hinnata rapsi põllul vahetult pärast koristamist.
  • Pruunid varred on vertitsilloosi nakatunud taimedel. Nakatunud varred on kiprunud, aga mitte õõnsad nagu valgemädaniku puhul. Haiguse arenedes taim hävib. Koor on kergesti eemaldatav, varre epitermise alla moodustuvad arvukad tillukesed mustad mikrosklerootsiumid ehk seenemügarad. Viimaste abil võib haigus mullas säilida aastaid.
  • Heledad ja hallikad varred on tõenäoliselt kas valgemädaniku poolt kahjustatud, sel juhul leiab varrest musti seenemügaraid ehk sklerootsume, juurekael hele. Mustmädaniku ehk fomoosi puhul juurekael must. Fomoosi nakatunud rapsi varred on sageli peenemad, kuna haigus on kurnanud taime terve hooaja.
  • Rohelised varred on tervete taimede varred, seest võivad olla küll kärsakate poolt kahjustatud, kuid terve ja tugev taim suudab sellele hästi vastu panna.
Haiguste arenguks soodsatel tingimustel võivad haigustunnused olla kattuvad, st üks haigus soodustab teist, kuna taim on nõrgestatud ja enam vastuvõtlik erinevatele kahjustajatele.

Talirapsi ja rüps haiguste tõrje ja kasvureguleerimine

Karl Joan Rahusoov22Taliraps august, 2022.a. (Foto: Karl-Joan Rahusoov).Kõik asoolid (protiokonasool, metkonasool, difenokonasool) toimivad ennetava tõrjena, kuid ravivad ka noori juba nakatunud taimi. Tugevamatest toodetest haiguste tõrjel tooksin välja Toprex 375 SC ja Tilmor. Samuti on väga hea toode metkonasooli sisaldav Juventus 90/Artina EC, kuid kui taimed on väikesed tuleb pritsimisel arvestada ka selle toimeaine tugevat kasvu reguleerivat mõju. Väikese normi kasutamisel võib mõju nt fomoosile jääda nõrgaks, seetõttu on haiguste tõrjel väga tähtis ajastus. Juhul kui taimed sügise jooksul uuesti nakatuvad, sõtltuvalt olukorrast võib see olla 4-10 nädalat pärast esimest pritsimist, tuleb haigusetõrje uuesti teha.

Esmatähtsaks pean ma haiguste varajast kontrollimist, kuid meie tingimustes ei saa ära unustada ka rapsi kasvureguleerimist, kuna talved on erinevad ning terve ja tugev ning korralikult maadligi reguleeritud taim peab meie ebasoodsatele talvedele kindlasti paremini vastu.

Toprex 375 SC (sisaldab 250 g/l difenokonasooli ja 125 g/l paklobutrasooli) tegemist tugeva fungitsiidi (fomoosi, tõusmepõletiku, kuivlaiksuse ja tsülindrosporioosi vastu), kui kasvuregulaatoriga. Sügisesel kasutamisel pidurdab see tõhusalt kasvukuhiku väljavenimist ega lase rapsil liiga palju kasvada, samal ajal stimuleerib tugevama juurestiku arengut. Tootel on lisaks tugev rohendav toime. Lubatud kasutada juba alates esimesest pärislehest, kuid soovitame kasutada 3-4 pärislehe faasis, kuid mitte hiljem kui rapsil on 6 lehte. Lubatud 1 kord sügisel talirapsil, kulunormiga 0,3 l/ha.
300813812 1032748670772175 371862219054626016 nTaliraps 3 pärislehe faasis, sobiv aeg alustada Toprex 375 SC kasutamist.
Toprex 375 SC kasutamist saab ühildada teraviljavarise tõrjega, kui selleks peaks vajadus olema, samuti on segatav herbitsiididega nt Salsa, kui ka insektitsiidide ja leheväetistega. Pika sügise korral võib tekkida vajadus teistkordselt pritsida, sel juhul võiks kasutada nt Juventus 90’t või Caryx’it, mis on kindlasti ühed kõige kiiremini ja äkilisemalt mõjuvad tooted. Juventus 90 eelistada kui haiguste foon kõrge. Caryx´i ja Juventus 90é kasutamisel pidurdame taimede liiga jõulist kasvu ja tõmbame taime lehed võimalikult maapinna lähedale. See kaitseb taimi veelgi paremini tuule ja külma kahjustuste eest.

Tilmor (sisaldab 80 g/l protiokonasooli ja 160 g/l tebukonasooli) on väga hea kasvuregulaator ja tugev fungitsiid hoides ära enamikke haigusi (tõusmepõletik, fomoos, tsülindrosporioos, kuivlaiksus), mis võivad mõjutada saaki. Lubatud kasutada nii talirapsil kui -rüpsil.

fomoos 2019 sügis LargeMustmädaniku ehk fomoosi haiguslaigud talirapsi lehel.Tõusmepõletiku ning mustmädaniku e fomoosi tõrjeks pritsitakse talirapsi ja -rüpsi sügisel alates 4 lehe faasist esimeste haigustunnuste ilmnemisel. Kulunorm: 0,8 – 1,2 l/ha. Kõrgemat kulunormi on soovitav kasutada, kui tingimused on haiguse levikuks soodsad. Teistkordsel pritsimisel on kulunorm 1,0 l/ha. Tsülindrosporioosi tõrjeks pritsitakse sügisel esimeste haigustunnuste ilmnemisel alates rapsi ja rüpsi 4 lehe faasist. Kulunorm 0,8-1,0 l/ha.

Taimede kasvureguleerimiseks tuleb vastavalt kultuuri kasvufaasile valida õige kulunorm. Kui talirapsil ja -rüpsil on 5-6 lehte kasutada kulunormi 0,8-1,0 l/ha. Kui talirapsil ja -rüpsil on 7-8 lehte, tuleb efektiivseks toimimiseks kasutada kulunormi 1,0-1,2 l/ha. Hooajal on lubatud pritsida kuni 2 korda.

Caryx (sisaldab 210 g/l mepikvaatkloriidi ja 30 g/l metkonasooli) mõlemad toimeained mõjutavad taime kasvu ja annavad teatud mõju fomoosi vastu. Caryx on väga tugev kasvuregulaator ja suhteliselt äkilise mõjuga. Tootes sisalduv mepikvaatkloriid stimuleerib rapsi külgjuurte arengut, parandades toitainete omastamist ja suurendades taime talvekindlust. Sügisene kasutamine hoiab ära talirapsi liiga jõulise vegetatiivse kasvu ning kasvupung püsib maapinna lähedal. Lumi katab madalamat kompaktset taime paremini ja kaitseb tuule ning külma kahjustuste eest. Caryx’iga töötlemine annab parema võimaluse kriitilised talvetingimused üle elada. Kasutatakse talirapsil alates kolmandast lehest kuni leheroseti moodustumiseni, lubatud kasutada 1 kord sügisel. Kulunorm 0,7-1,4 l/ha.
Hanna Stiina21Sobiv aeg alustada kasvureguleerimist ja haigusetõrjet, esimesed haigustunnused alumisel lehel tuvastatavad, 2022.a. (Foto: Hanna-Stiina Pettai).
Juventus 90 ja sarnane toode Artina EC (sisaldab 90 g/l metkonasooli) on kiire toimega kasvuregulaator talirapsil talvekindluse suurendamiseks ning mõjub tõusmepõletiku ja fomoosi vastu. Juba nädala möödudes on taimede kasv peatunud, lehed kaardunud allapoole, seetõttu on seda toodet hea kasutada varajastel külvidel, et vältida hilisemat ülekasvamist, samuti teistkordsel kasutamisel kui on oht taimede ülekasvamiseks. Kasutatakse talirapsi 4-6 lehe faasis kulunormiga 0,5-0,8 l/ha. Lubatud pritsida 1 kord hooajal. Kõrge haiguste fooni korral, kui kasutate Juventus 90 esimese tootega, siis teistkordsel pritsimisel võiks kasutada nt Tilmor´i


Folicur (sisaldab 250 g/l tebukonasooli), mis toimib nii fungitsiidina kui kasvuregulaatorina. Sügisel kasutatakse eelkõige kasvuregulaatorina, kuna fomoosile pole nii tugevat mõju, seevastu väga hea mõju kuivlaiksusele. Lubatud kasutada seenhaiguste tõrjeks sügisel, nii talirapsil ja -rüpsil. Sügisel juurekava arengu stimuleerimiseks ning kultuuri varre kasvu pidurdamiseks on lubatud pritsida talirapsi ja -rüpsi 5-6 lehe faasis, kulunormiga 0,5 l/ha. Hiljem võib pritsida eesmärgiga haigust tõrjuda, sest lubatud kulunorm 0,5 l/ha jääb kasvuleerimise efekti saavutamisel nõrgaks. Rapsi ja rüpsi on lubatud Folicuriga pritsida sõltumata kasutamise eesmärgist kokku kaks korda kasvuperioodi vältel.
taliraps kasvureguleerimine aitab ülekasvamise vastu ja talvituda edukalt 20.09.19 LargeTalirapsi kasvureguleerimine aitab ülekasvamise vastu ja talvituda edukalt.
Orius 250 EW on sarnane toode Folicur’iga, sisaldades sama toimeainet (250 g/l tebukonasooli), lubatud kasvureguleerimiseks kui haiguste tõrjeks nii talirapsil kui taliüpsil. Sõltuvalt eesmärgist on lubatud sügisel haiguste tõrjeks kasutada kulunormiga 0,5-1,0 l/ha, kasvuleerimiseks on lubatud kulunorm 0,5-0,75 l/ha. Kasutamisaeg 4-8 lehe faasis. lubatud kasutada 1 kord sügisel


Sõltuvalt tootest ja kasutusajast saame fungitsiide/kasvuregulaatoreid ühildada erinevatesse paagisegusse, nad on üldiselt hästi segatavad nii kõrreliste kui kahjurite tõrjevahenditega samuti leheväetistega. Kahtluse korral küsi kindlasti üle. Täna tuleb pritsimisel jälgida õhutemperatuure, üle 25 ºC ei ole lubatud taimekaitsetöid teha. Samuti meeles pidada, et kui lubab madalaid temperatuure või kui on oodata öökülma, tuleb paneeritud töö edasi lükata, sest igasugune pritsimine ebasoodsates oludes võib tekitada taimele lisastressi.

Tiiu Annuk
Põllumeeste ühistu KEVILI, agronoom
kevili logo